Akkor, amikor egész Ukrajna áramhiányban szenved, néhány kárpátaljai falu azt sem tudja, mi az az áramszünet. Két faluban – Turjamezőn és Mezőhután, ahol csaknem kétezer ember él – folyamatosan van áram - számolt be a Kárpát.in.ua.
A Perecsenyi járási Turjamezőn több mint öt éve működik egy mini vízerőmű. A faluba nincs bevezetve a gáz, így az áram és a kályha az egyetlen fűtési lehetőség a hideg évszakban. Néhány éve, amikor mindez elkezdődött, a helyi lakosok határozottan ellenezték a tervet. Az emberek attól tartottak, hogy eltűnik a folyókból a víz és a hal, és az ökológia sínyli meg a vandál-építészek tevékenységét. A helyi közösség minden félelme megszűnt. Ehhez azonban komoly ismertető munkát kellett elvégezni, bemutatni a sikeres európai államok tapasztalatait, és bebizonyítani, hogy a vízerőmű nem csak a helyi lakosok kényelmét szolgálja, hanem bizonyos kötelezettségek, kompenzációs intézkedések megvalósítását is jelenti a megyében.
A Sipot folyó, amelyen a vízerőmű épült, a nyári hónapokban a legtöbb folyóhoz hasonlóan alacsony vízállású, de ősztől tavaszig bővízű hegyi folyó. Ezek a természeti erőforrások az erőmű fő alkotóelemei.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON: